اخبار > همایش گرامی‌داشت روز مازندران در دانشگاه مازندران برگزار شد  چاپ        ارسال به دوست

هم‌زمان با هفته گرامی‌داشت مازندران:

همایش گرامی‌داشت روز مازندران در دانشگاه مازندران برگزار شد

 

 

 

 

هم‌زمان با هفته گرامی‌داشت مازندران:

همایش گرامی‌داشت روز مازندران در دانشگاه مازندران برگزار شد

        به گزارش روابط عمومی دانشگاه مازندران، هم‌زمان با روز ملی مازندران، همایش گرامی‌داشت روز مازندران با حضور دکتر حشمت‌اله علی‌نژاد رییس دانشگاه، مسوولان، اساتید، کارمندان و دانشجویان دانشگاه و جمعی از مسوولان استان و شهرستان در سالن اجتماعات دانشکده علوم انسانی و اجتماعی برگزار شد.

       بر اساس این گزارش، در این همایش که به همت ستاد گرامی‌داشت هفته مازندران برگزار شد، دکتر علی‌نژاد با اشاره به تصویب روز مازندران در ۳۱ خرداد در شورای عالی انقلاب فرهنگی، از این استان به واسطه وجود جاذبه‌های گردشگری به‌عنوان یک استان گردشگرپذیر نام برد و با تاکید بر قدمت این استان و حضور اولین حکومت شیعی علوی در آن و بهره‌مندی از علمای بزرگی مانند علامه جوادی آملی، علامه حسن‌زاده آملی(ره) و ... هم‌چنین برتری جهانی در حوزه ورزش که معروف‌ترین‌شان کشتی‌گیران جویباری هستند، بر لزوم توجه و استفاده صحیح از ظرفیت‌های زیاد به‌ویژه در حوزه آموزش و پژوهش تاکید کرد.

       حسین جوادی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران نیز در این مراسم با بیان این نکته که پس از تصویب روز و هفته مازندران و اعمال آن در تقویم رسمی، ۱۲۸ عنوان برنامه در کل استان مازندران به‌همین مناسبت اجرا شد، به جریان جنگ ترکیبی در کشور اشاره کرد و با تاکید بر نقش مهم جوانان و دانشجویان در دفاع ترکیبی، افزود: دانشجویان باید کمک کنند تا علمی‌تر، منطقی‌تر و مصممم‌تر تصمیم بگیریم.

       جهانگیر اشرفی پژوهشگر میدانی ایران در حوزه تاریخ و فرهنگ مردم ایران، با اشاره به سیر تحولی گویش و فرهنگ مازندرانی در طول تاریخ، وجود بالاترین میزان کتب و مقالات در حوزه تاریخ در این استان را یکی از نشانه‌های تمدن کهن مردم این دیار دانست.

       اشرفی وجود گسست توارث فرهنگی در طول یک دوره هزار ساله گذشته و عدم پردازش به این موضوع را یکی از جدی‌ترین آسیب‌های موجود در استان دانست و از اساتید، مورخان و باستان‌شناسان خواست تا با پردازش درست و علمی به این معضل بزرگ فرهنگی، در زنده‌نگهداشتن فرهنگ، آداب، رسوم و تاریخ کهن مازندران گام بردارند.

       یادآور می‌شود: اجرای موسیقی محلی مازندران، اجرای برنامه‌های طنز و تجلیل از برندگان مسابقات هفته مازندران از دیگر برنامه‌های این همایش بود.

 

تصاویر بیشتر

روابط عمومی دانشگاه مازندران

امور رسانه‌های گروهی

 


 


١٤:٣٩ - سه شنبه ١٧ آبان ١٤٠١    /    شماره : ٣٥٢٨٤    /    تعداد نمایش : ٨٠٢