اخبار > 16 عضو هیات علمی دانشگاه مازندران در فهرست 2 درصد برتر دانشمندان جهان  چاپ        ارسال به دوست

بر اساس اعلام دانشگاه استنفورد:

16 عضو هیات علمی دانشگاه مازندران در فهرست 2 درصد برتر دانشمندان جهان

 

 

 

 

 

بر اساس اعلام دانشگاه استنفورد:

16 عضو هیات علمی دانشگاه مازندران در فهرست 2 درصد برتر دانشمندان جهان

       به گزارش روابط عمومی دانشگاه مازندران، 16 عضو هیات علمی دانشگاه مازندران در لیست 2 درصد دانشمندان برتر جهان در سال 2021 قرار گرفتند

       بر اساس این گزارش، دکتر علی‌رضا خصالی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه مازندران ضمن اعلام این خبر افزود: در پژوهشی که توسط دانشمندان دانشگاه استنفورد و با توجه به اطلاعات جمع‌آوری شده از پایگاه اطلاعاتی اسکوپوس انجام و در تاریخ ۱۹ اکتبر ۲۰۲۱ به چاپ رسیده است، فهرست ۱۰۰ هزار دانشمند پر استناد در تمامی رشته‌ها و نیز 2 درصد برتر حوزه‌های علمی شناسایی و معرفی شدند.

       دکتر خصالی با تاکید بر این‌که در این پژوهش، دانشمندان در ۵ حوزه موضوعی اصلی، ۲۲ حوزه موضوعی فرعی و ۱۷۶ رشته طبقه‌بندی شده­اند‌، اظهار داشت: شرط ورود پژوهشگران به فرآیند رتبه‌بندی انتشار حداقل ۵ مقاله بوده است و در مجموع تقریباً ۸ میلیون دانشمند مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفته‌اند. در این پژوهش یک شاخص ترکیبی (Composite Score)  پیشنهاد و با دو رویکرد مختلف بر مبنای استنادات به مقالات و شاخص هرش هر پژوهشگر محاسبه و اعلام شده است. حوزه موضوعی هر پژوهشگر، حوزه موضوعی در دسته‌بندی Science-Metrix است که پژوهشگر در آن بالاترین جایگاه را دارد. نتایج این پژوهش در مجله Plos Biology در مقاله‌ای با عنوان August 2021 data-update for “Updated science-wide author databases of standardized citation indicators"   منتشر شده است.

       معاون پژوهش و فناوری دانشگاه با اشاره به این‌که در این پژوهش دو لیست از دانشمندان 2 درصد برتر اعلام شده است. در لیست اول که از اطلاعات ارجاعات دانشمندان طی 24 سال اخیر (بازه زمانی سال 1996 تا 2019) در پایگاه اسکوپوس استخراج شده است، هفت عضو هیات علمی دانشگاه مازندران به اسامی دکتر مصطفی اسلامی، دکتر کوروش نوذری، دکتر جهانبخش رئوف، دکتر محمد حسین فاطمی، دکتر موسی قائمی و دکتر رضا اوجانی  و دکتر حسین جعفری در لیست نهایی دانشمندان 2درصد برتر جهان قرار گرفتند.

       هم‌چنین در لیست دوم که از داده­های سال 2019 پایگاه اسکوپوس حاصل شده است، 15 عضو هیات علمی دانشگاه مازندران به نام‌های دکتر مصطفی اسلامی، دکتر موسی قائمی، دکتر جهانبخش رئوف، دکتر رضا اوجانی، دکتر حسین جعفری، دکتر احمدعلی ربیع نتاج درزی، دکتر بهزاد اسلام پناه، دکتر مرتضی قربانزاده آهنگری، دکتر شهرام قاسمی میر، دکتر حشمت‌اله علی‌نژاد، دکتر کوروش نوذری، دکتر میلاد غنی، دکتر جعفر صادقی، دکتر علی بهاری و دکتر محمد غلامی در لیست نهایی دانشمندان دو درصد برتر قرار گرفتند.

       یادآور می‌شود: نام دکتر بهروز ملکی که به تازگی از دانشگاه حکیم سبزواری به دانشکده شیمی دانشگاه مازندران منتقل شده است نیز در این لیست به چشم می‌خورد.

روابط عمومی دانشگاه مازندران

امور رسانه‌های گروهی

متن خبر و تصاویر دانشمندان دانشگاه مازندران را در فایل زیر مشاهده کنید:
دانلود فايل : 2_درصد.pdf ( 375KB )


١٤:٢٨ - دوشنبه ١٠ آبان ١٤٠٠    /    شماره : ٣٠٣٧٤    /    تعداد نمایش : ٤٩٢٦